Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem,
które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.


Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

 

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Na terenie Nadleśnictwa Dukla akcję przeprowadzimy w dwóch miejscach:

1. Ścieżka przyrodnicza do Złotej Studzienki -  rozpoczynamy o godzinie 11:30 z parkingu w miejscowości Cergowa – lokalizacja na mapie.

Spotykamy się na parkingu w Cergowej (Zakluczyna), z którego rozpoczyna się trasa ścieżki i ruszamy w kierunku Złotej Studzienki, przechodzimy trasę ścieżki zbierając śmieci i wracamy na parking. Czas akcji około 2 godziny.

Rękawiczki i worki do zbierania śmieci będą zapewnione przez Nadleśnictwo. Pobrać je można pobrać na parkingu w Cergowej (Zakluczyna) N 49°32' 26,0'' E 21° 41'58,6''. Będzie to również punkt gdzie złożymy worki ze zebranymi śmieciami.

Osoba do kontaktu: Paulina Zdeb  tel.: 601 234 451

2. Ścieżki spacerowe w Iwoniczu Zdroju – miejsce zbiórki skwerek przy kinie „Wczasowicz”  (N 49°33' 44,9'' E 21° 47' 14,5'') – lokalizacja na mapie. Rozpoczynamy o godzinie 12:00.

Ze skwerku idziemy jedną grupą niebieska ścieżką w stronę „źródła Bełkotka” i druga grupą w kierunku na Przymiarki. Czas akcji około 2 godziny.

Rękawiczki i worki do zbierania śmieci będą zapewnione przez Nadleśnictwo. Pobrać je będzie można pobrać w miejscu zbiórki. Worki z zebranymi śmieciami zostaną złożone przy budynku Gospodarki Komunalnej przy pod adresem Leśna 2, Iwonicz Zdrój.

Osoba do kontaktu: Stanisław Gazda tel.: 728 331 035

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

 

 

Tekst: www.lasy.gov.pl