Lista aktualności Lista aktualności

Październik w edukacji leśnej

Październik upłynął pod znakiem edukacji leśnej.

 

17 października z dziećmi z Przedszkola nr 1 w Krośnie spotkaliśmy się w Parku Leśnym Dębina. Las cieszył złotymi barwami jesieni. Przed wyprawą do lasu omówiliśmy zasady zachowania w lesie, następnie wspólnie z wybraliśmy się nad staw do dęba Wincentego. Tam dzieci poznały historię związaną z dębem,  który swoje imię otrzymał na cześć Wincentego Pola i jest jednym z kilku pomnikowych dębów stanowiących literacki szlak drzew na terenie Krościenka Wyżnego. Miejscowy Leśniczy Artur Zator opowiedział dzieciom na czym polega praca leśnika. Później podczas spaceru mieliśmy krótką lekcję edukacji leśnej, połączoną z poznawaniem rosnących w dębinie drzew i roślin runa.

Kilka dni później Leśny Ośrodek Nasienny przy Nadleśnictwie odwiedziła klasa trzecia Szkoły Podstawowej w Dukli. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda przygotowanie nasion, maszyny które służą do wyłuszczania szyszek i chłodnie gdzie przechowywane są nasiona. Kierownik Leśnego Ośrodka Nasiennego opowiedział jaką drogę przebywa nasiono od szyszki do momentu kiedy może z niego zostać wychodowane drzewo. W Sali edukacyjnej odbyła się prelekcja dotycząca warstwowej budowy lasu.  Następnie korzystając z pięknej jesiennej pogody udaliśmy się na zewnątrz, by zobaczyć warstwy lasu w naturze. Sokolnik Bartek, który odbywał staż z Nadleśnictwie Dukla przeprowadził dla dzieci lekcje o tematyce sokolniczej i łowieckiej. Uczniowie dowiedzieli się jak zależności panujące w przyrodzie wykorzystuje się w pracy i wspólnym polowaniu z psem i sokołem. W lekcji tej uczestniczył  niezwykły gość, pies o imieniu Ciri. W części terenowej zajęć Ciri dała pokaz swoich umiejętności i wytresowania. Na koniec zajęć dzieci otrzymały leśne ordery i wręczyły edukatorom leśnym Laurkę z podziękowaniami.

23 października pracownicy Nadleśnictwa: Paulina Zdeb zajmująca się edukacją leśną i stażysta Bartłomiej Poniedziałek z pasjonat sokolnictwa odwiedzili szkołę Podstawową w Chorkówce. Tematem prelekcji była praca leśnika, budowa lasu i zasady zachowania w lesie. W części dotyczącej sokolnictwa dzieci dowiedziały się na czym polegają relacje w stadzie, jaką funkcję pełni pies podsokoli i dlaczego ptaki nie lubią latać. Niebywałym zainteresowaniem dzieci cieszyła się wyżlica Ciri i jastrząb o imieniu Lagerta. Na koniec przeprowadziliśmy krótki konkurs wiedz leśnej gdzie dzieci za dobra odpowiedź otrzymały książki i gadżety.

Końcem miesiąca sokolnik Bartek jeszcze dwukrotnie gościł w Szkole Podstawowej w Dukli gdzie przeprowadził zajęcia dla klas trzecich i czwartych.

Nie tylko szkoły podstawowe i przedszkola uczestniczyły w październikowych zajęciach. Do Leśnego Ośrodka Nasiennego przyjechali także uczniowie Technikum Leśnego w Starym Sączu. Adepci sztuki leśnej mogli poznać szczegóły praktyczne oceny nasion, przechowywania i przygotowania do siewu.

Dziękujemy za udział!

 

Tekst: P.Zdeb