Lista aktualności Lista aktualności

Wystawa Psów Rasowych z dukielskimi leśnikami

W dniu 15 września 2019 r. Nadleśnictwo Dukla prezentowało swoje  stoisko edukacyjno-promocyjne  na XXIX Podkarpackiej Wystawie Psów Rasowych w Krośnie. Impreza zgromadziła setki osób, które cenią sobie kontakt z czworonożnymi przyjaciółmi. Odwiedzający leśników mieli możliwość, aby poprzez zabawę w koło fortuny zdobyć nagrody odpowiadając na pytania nawiązujące tematycznie do wymogów prawidłowego i odpowiedzialnego przebywania z psem na terenach leśnych, jak również związków psa z naturą, lasem i polowaniem.

Niebywałym zainteresowaniem cieszył się pokaz sokolnika Bartka – stażysty w Nadleśnictwie Dukla, który ze swoim sokołem wędrownym oraz  wyżlicą Ciri z pasją opowiadał o sztuce układania ptaków drapieżnych i psów do polowania na drobną zwierzyną łowną. Można było dowiedzieć się jaką funkcję pełni pies podsokoli, czym jest karnal, dlaczego rękawica sokolnicza musi być wykonana z grubej skóry, do czego służą dzwoneczki i wabidła  oraz jak znaleźć zagubionego ptaka z wykorzystaniem technologii GPS. Dla najmłodszych była okazja, aby z bliska obejrzeć (a nawet dotknąć!) ptaka drapieżnego oraz zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Tematem rozmów dla wielu gości odwiedzających stoisko Lasów Państwowych były zagadnienia prowadzenia gospodarki leśnej, ochrony przyrody i udostępnienia turystycznego lasów dukielszczyzny.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda