Asset Publisher Asset Publisher

Wakacje w lesie

Odwiedzając Nadleśnictwo Dukla można skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku. Przez dukielskie lasy biegnie wiele znakowanych szlaków turystycznych, tematycznych, tras rowerowych, konnych oraz ścieżek edukacyjnych.

Najbardziej udostępnioną i najchętniej odwiedzaną jest góra Cergowa (716 m n. p. m.). Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne: czerwony (Główny Szlak Beskidzki) oraz żółty (szlak gminny prowadzący z Dukli). Na północnym stoku góry, przy żółtym szlaku znajduje się źródło „Złota Studzienka", gdzie swoje pustelnicze życie rozpoczynał św. Jan z Dulki. Do źródła prowadzi również ścieżka przyrodnicza „Do Złotej Studzienki" o kształcie pętli i długości ok. 4 km, która umożliwia również zobaczenie grupy ostańców skalnych, granicy ekosystemu leśnego i polnego oraz całe bogactwo różnogatunkowego i różnowiekowego lasu górskiego. Część trasy prowadzi przez „Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze", który chroni pozostałość dawnej Puszczy Karpackiej, gdzie drzewostan w znacznym stopniu buduje ponad 100-letni starodrzew bukowy z domieszką jawora, jodły i brzostu, natomiast w runie licznie występują gatunki chronione.
Dla wielbicieli rzadkich roślin chronionych polecamy szczególnie rezerwat „Przełom Jasiołki". Został on udostępniony poprzez poprowadzenie ścieżki przyrodniczej. Na trasie podziwiać można m. in. gołoborze piaskowców z Mszanki oraz jaworzynę górską z języcznikiem zwyczajnym. W runie występuje aż 25 gatunków roślin objętych ochroną, w tym języcznik zwyczajny, pióropusznik strusi, tojad dzióbaty, tojad wiechowaty oraz inne gatunki górskie i wschodniokarpackie. Długość trasy wynosi ok. 4 km, czas przejścia przewidziano na ok. 2 godziny. Ścieżka rozpoczyna się i kończy na polu biwakowym w Stasiana, gdzie może znajdować się baza wypadowa dla pieszych i rowerowych wypraw po okolicy.


Osoby preferujące niższe góry zapraszamy do Iwonicza Zdroju, którego lasy są gęsto poprzecinane łagodnymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, a po całym dniu wędrówek można spróbować tutejszych wód mineralnych.
Nadleśnictwo posiada również ofertę dla zapracowanych mieszkańców Krosna – na granicy miasta znajduje się niewielki, ale urokliwy park leśny „Dębina", który niegdyś stanowił część parku dworskiego, a pozostałością po dawnych czasach jest m. in. staw oraz kilka 400-letnich dębów. W lesie znajdują się ścieżki doskonale nadające się do spacerów i jazdy na rowerze, a samochód można zostawić na leśnym parkingu.


Beskid Dukielski oprócz bogatej przyrody posiada równie bogatą historię. Szczególnie polecamy odwiedzić liczne cerkwie łemkowskie oraz miejsca związane z wydobywaniem na tym terenie ropy naftowej.
Przy wyborze miejsca na wypoczynek można również skorzystać z internetowego przewodnika turystycznego – Czaswlas.pl. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji interaktywną mapę z lokalizacją ponad 1500 najciekawszych obiektów i zakątków w lasach, ich opisami, informacjami o sposobie dojazdu, szacunkowym czasie zwiedzania, dostępnych w pobliżu noclegach.