Asset Publisher Asset Publisher

Rzeźbiarze w Iwoniczu po raz trzeci

„Osobowości u Zdroju” to hasło III Pleneru Rzeźbiarskiego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla. Udział bierze pięciu znakomitych artystów parających się rzeźbą wielkowymiarową. Ich prace w przyszłości ozdobią teren lasu iwonickiego i samego uzdrowiska.

Uroczyste rozpoczęcie pleneru odbyło się poniedziałek 17 lipca. Wzięli w nim udział m.in. Witolda Kocaj, burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój, Rajmund Boczar, przewodniczący rady miejskiej, Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

Przez kolejne cztery dni w godzinach 10.00-15.00 będzie można oglądać artystów przy pracy i śledzić jej postęp. Uroczyste zakończenie pleneru i prezentacja rzeźb odbędzie się w czwartek 20 lipca o godz.14.00. Wówczas też zaplanowano imprezy towarzyszące. 

- Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Osobowości u Zdroju”, by twórcy mogli wyrzeźbić postacie znanych osób związanych z Iwoniczem w przeszłości - zaznacza Dorota Sokołowska-Świstak, dyrektor GOK w Iwoniczu-Zdroju. – To będzie doskonała sposobność do poznania historii uzdrowiska przez kuracjuszy. Liczymy na inwencję artystów, a ukończone rzeźby będą elementem wyposażenia parku zdrojowego. Rzeźby z poprzednich edycji pleneru są już zamontowane na ścieżkach spacerowych w iwonickim lesie.

 W artystycznym wydarzeniu udział biorą: Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Sylwester Sowa z Włodawy, Marian Wójtowicz z Limanowej i Ryszard Wysocki z Kalet. Z przygotowanych przez leśników dukielskich kłód lipowych wkrótce wyłonią się:

  1. Amelia Załuska z Ogińskich –(1805-1858) kompozytorka, poetka, malarka, współzałożycielka uzdrowiska Iwonicz-Zdrój
  2. Karol Załuski (1794 – 1845) – właściciel dóbr Iwonicz, twórca uzdrowiska, uczestnik powstania listopadowego i jego ostatni naczelnik na Litwie.
  3. Władysław Bełza (1847 – 1913) poeta i publicysta, autor pierwszego przewodnika krajoznawczo – turystycznego "Iwonicz i jego okolice" wydanego w 1885 r. Autor m.in. słynnego wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały”.
  4. Wincenty Pol (1807-1872), poeta, geograf, brał udział w powstaniu listopadowym jako podporucznik. Wielokrotnie przebywał na kuracji w Iwoniczu-Zdroju. Zauroczony źródełkiem Bełkotka, pisał o nim, ukazując jego niezwykłe piękno.

  5. Władysław Kandefer (1921 – 2016), iwoniczanin, absolwent zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor ogromnej liczby pamiątkowych medali, plakiet, tablic okolicznościowych, rzeźbiarskich wystrojów wnętrz kaplic i kościołów Jego dziełem jest m.in. pomnik Józefa Dietla i Wojciecha Oczki (obydwa w Iwoniczu-Zdroju).

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kocaj, burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.  Komisarzem pleneru jest Jan Stachyrak a sponsorami wydarzenia są m.in. Firma STIHL i sanatorium uzdrowiskowe SANVIT. 

 

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie