Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Szanowni Państwo,
mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne, pragniemy poinformować, że z dniem 01.03.2022 r. zawieszamy do odwołania program "Zanocuj w Lesie" na terenie w zarządznie terytorialnym RDLP w Krośnie.
Przepraszamy za niedogodności.

Obszar Nadleśnictwa Dukla w ramach programu „Zanocuj w lesie”

Niezmiernie nam miło ,że zamierzasz spędzić noc w Nadleśnictwie Dukla.

Pamiętaj , jesteś w krainie zwierząt i roślin. Prosimy Cię , zachowaj się tak aby nikt i nic przez Ciebie nie ucierpiało. Najlepiej będzie , jeśli nie zostawisz po sobie najmniejszego śladu.

Pamiętaj w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotkając się z nimi zachowuj ostrożność. Najlepiej zejść im  z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników , gdzie ograniczona jest widoczność , jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy , szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę
z młodymi może być bardzo niebezpieczne.

Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.

Spotkasz się tutaj również z rośliną – barszcz Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego stanowi bardzo duże zagrożenie dla człowieka oraz zwierząt. Roślina wytwarza sok, który zawiera olejek eteryczny. Ma on w swoim składzie furanokumaryny. Można je znaleźć w każdej części rośliny – łodydze, liściach, kwiatach, a także we włoskach wydzielniczych. Furanokumaryny pod wpływem promieniowania UV po kontakcie ze skórą wywołują silne fotodermatozy, oparzenia II i III stopnia.  

Z uwagi na położenie Nadleśnictwa Dukla w strefie nadgranicznej przy korzystaniu     z obszaru wyznaczonego do programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.

Mapa poglądowa obszaru

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl.

[ link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl  ] – android

[ link: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] - iPhone

z menu wybierz – mapy BDL- mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się :

1.regulaminem korzystania z obszaru (regulamin poniżej- do pobrania).

2. informacjami gdzie wyznaczone jest miejsce rozpalenia ogniska : pole biwakowe Stasiana miejscowość Tylawa
[ link:
https://dukla.krosno.lasy.gov.pl/gdzie-zapalic-ognisko ] . Sporadycznie może być na nim udostępnione drewno
na ognisko do ogólnodostępnego użytku . Jeśli nie należy drewno przynieść ze sobą.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed wejściem do lasu sprawdź czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4. zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
https://dukla.krosno.lasy.gov.pl/regulaminy 
https://dukla.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/badz-bezpieczny-w-lesie https://dukla.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wycieczka-do-la-1

https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
 

5. z informacjami , gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu ,oznaczone one są w terenie żółtymi tablicami :Uwaga ścinka drzew.

6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków:
 

7. Jesień i zima to okres polowań zbiorowych . Wyznaczony obszar  dzierżawiony jest przez koło łowieckie „ Ryś” Rymanów. Prosimyo zapoznanie się z terminem polowań zbiorowych o których koło ma obowiązek powiadomić Gminę Dukla  i Jaśliska oraz nadleśnictwo.Na obszar na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa  ( formularz poniżej – do pobrania). Wypełniony formularz przesyłamy na adres dukla@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa
z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie : Maria Stankiewicz , tel. 664098532;
mail:
maria.stankiewicz@krosno.lasy.gov.pl

Ankieta dla użytkowników przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów.
Ankieta jest anonimowa.

 

 

Nadleśnictwo Dukla przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie".